قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن و شرایط تحقق مهدوریت و موارد اباحه قتل

|42078238|him|خرید فایل|هدف از این تحقیق بررسی می باشد مشخصات فایل تعداد صفحات48حجم172/163 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx توضیحات کامل این تحقیق با عنوان را به جنبههای کلی قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن اختصاص خواهیم داد که ضمن بیان سیر تاریخی آن به تشریح معنا و مفهوم مهدورال...
نمونه ای دیگر از بهترین فایل ها با عنوان قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن و شرایط تحقق مهدوریت و موارد اباحه قتل آماده دریافت می باشد.

هدف از این تحقیق بررسی می باشد


مشخصات فایل
تعداد صفحات48حجم172/163 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل

این تحقیق با عنوان را به جنبه‌های کلی قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن اختصاص خواهیم داد که ضمن بیان سیر تاریخی آن به تشریح معنا و مفهوم مهدورالدم و شرایط تحقق مهدوریت خواهیم پرداخت.

تعریف لغوی مهدورالدم بودن

«مهدورالدم» کسی است که ریختن خون او مباح و جایز است و فاعل چنین عملی شرعاً‌ مستوجب عتاب و عقاب نمی‌باشد و در مقابل مهدورالدم، «محقون‌الدم» قرار دارد. و محقون از ماده «حقن» است و «حَقَن الشیء» یعنی او را حبس کرد و «حَقَنتُ دَمه» یعنی از ریختن او جلوگیری کردم.

تعریف فقهی مهدورالدم بودن

در اصطلاح فقهی «مهدورالدم» به معنی کسی که خونش مباح شده و فرد مهدورالدم نیز شخصی است که از لحاظ شرعی کشتن او مجاز می‌باشد و در مقابل محقوق‌الدم و یا معصوم‌الدم قرار می‌گیرد و محقوق و معصوم بودن «دَم» به معنای عصمت و احترام داشتن خون می‌باشد و در کتب فقهی، محقوق‌الدم بودن مقتول به عنوان یکی از شرایط قصاص ذکر شده است

در حالی‌که به نظر می‌رسد محقوق‌الدم بودن یکی از اجزاء و عناصر تحقق جرم قتل است، زیرا اگر شخصی مهدورالدم و کسی که به مرگ محکوم شده،‌ کشته شود، جنایتی صورت نگرفته تا در استحقاق نوع مجازات و یا شرایط اجرای آن سخنی به میان آید. «لذا بعضی از فقها در تعریف قتل عمد، شرط عدم جواز قتل به وسیله جان را از عناصر تحقق جرم محسوب کرده‌اند» و به نحوی از چنین ایراد و اشکالی اعراض نموده‌اند.


تعریف اصطلاحی مهدورالدم بودن

هرچند تعریف کامل و جامعی از مهدورالدم نشده است و بیشتر مصادیق آن ذکر گردیده، می‌توان گفت:مرتکبین جرائمی که اصولاً مجازات آنها مرگ است احترام جان خود را از دست داده و از چتر حمایتی اسلام خارج می‌شوند و به طوری که در صورت تعرض به نفس آنان، جانی نسبت به قصاص و دیه هیچ مسئولیتی نخواهد داشت و خون او هدر است و چه بسا مرتکب قتل در مواردی مورد تشویق جامعه نیز قرار گیرد.

فهرست مطالب
احکام و مصادیق قتل به اعتقاد مهدورالدم 7

مبحث اول : سیر تاریخی قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن 7
گفتار اول: قتل با اعتقاد به مهدورالدم بودن در اسلام 9
گفتار دوم: مهدورالدم از نظر حقوق موضوعه 12
بند اول: حقوق كشورهاى عربى اسلامى 12
الف) حقوق مصر 12
ب)حقوق عراق 14
ج) حقوق لبنان 15
بند دوم: حقوق ایران 16
الف) قبل از انقلاب اسلامى 16
ب) بعد از پیروزى انقلاب اسلامى: 17


مبحث دوم: معنا و مفهوم مهدورالدم و شرایط تحقق مهدوریت و موارد اباحه قتل 20
گفتار اول: معنا و مفهوم مهدورالدم 20
بند اول : معنا لغوی 20
بند دوم: تعریف فقهی و اصطلاحی 21
گفتار دوم: شرایط تحقق مهدوریت 22
بند اول: مهدورین عقیدتی 23
الف: کافر حربی 23
1- دیدگاه اهل سنت 23
2- دیدگاه فقهای شیعه 25
ب: مرتد 26
بند دوم: مهدورین عملی 26
گفتار سوم: موارد اباحه قتل 27
بند اول: مهدورالدم مطلق یا عام 27
الف: دیدگاه فقهای شیعه 27
ب: دیدگاه اهل سنّت 29
بند دوم: مهدورالدم خاص یا نسبی 29
الف: دیدگاه فقهای شیعه 30
ب: دیدگاه فقهای اهل سنت 31


منابع و مآخذ


"

مطالب دیگر:
🔍تحقیق آزادي و آزادگي🔍تحقیق تربيت اوليه حضرت علي (ع)🔍تحقیق تفسیر سوره نحل آیات 80 و 81🔍تحقیق تفسير سورة اخلاص🔍تحقیق تفسير سوره الم نشرح🔍تحقیق تفسیر سوره بقره آیه 1 تا 5🔍تحقیق تفسير سوره حمد🔍تحقیق تولد و کودکي پیامبر (ص)🔍تحقیق مفهوم جهاد🔍تحقیق جهاد و ضرورت آن از ديدگاه امام على (ع)🔍تحقیق جهاد و شهادت🔍تحقیق جهاد🔍تحقیق جملات قصار از بزرگان و کتب مختلف دینی🔍تحقیق على بن ابى طالب (ع)🔍تحقیق جایگاه علم و دین🔍تحقیق جايگاه علي عليه السلام در هستي🔍تحقیق جايگاه حقوقي زن در نهج البلاغه🔍تحقیق تئورى‏ مختلف درباره انقلاب اسلامى🔍تحقیق تفسیر سوره والعادیات🔍تحقیق تولد در كعبه، على عليه السلام فرزند كعبه🔍تحقیق مفهوم توکل🔍تحقیق معنی توکل در اسلام🔍تحقیق توصیه امام خمینی به جوانان🔍تحقیق توحيد و معرفت🔍تحقیق توحید در نظر حجت الاسلام قرائتی